Zespół badawczy

Zespół badawczy realizujący projekt „Migranci z Polski w Niemczech – aspekty kulturowe” został utworzony celowo na potrzeby tego przedsięwzięcia. Badacze wchodzący w skład zespołu reprezentują różne ośrodki akademickie i dyscypliny nauki, lecz jednocześnie łączy ich zainteresowanie problematyką polskich migracji w Europie.

 

Michał Nowosielski –  Kierownik projektu
E-mail: michal.nowosielski@uw.edu.pl

Socjolog, badacz w Ośrodku Badań nad Migracjami UW, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych i Społecznych PWSZ w Płocku, były dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu, członek Komitetu Badań nad Migracjami Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierownik i uczestnik licznych projektów badawczych. Interesuje się problemami migracji – szczególnie organizacjami imigracyjnymi, Polakami w Niemczech oraz polityką wobec diaspory. Ponadto prowadził badania nad aktywnością społeczną, społeczeństwem obywatelskim oraz nierównościami społecznymi.

 

 

Witold Nowak –  Koordynator badań
E-mail: witold.nowak@uw.edu.pl

Doktor socjologii, pracownik Ośrodka Badań nad Migracjami UW i absolwent Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uczestniczył w kilkunastu projektach badawczych z obszaru nauk społecznych. Specjalizuje się w socjologicznych analizach zjawisk migracyjnych i funkcjonowania mniejszości społecznych oraz w socjologii organizacji i zarządzania. Członek European Sociological Association i certyfikowany menedżer projektów (Certified Project Management Associate w metodyce IPMA).

 
 

Peter Olivier Loew – Koordynator projektu po stronie DPI
E-mail: loew@dpi-da.de

dr hab., ur. 1967. Po studiach w zakresie historii, slawistyki i ekonomii w Norymberdze, Fryburgu Bryzgowijskim i Berlinie doktoryzował się pracą nt. kultury historycznej w Gdańsku w latach w latach 1793-1997. Z-ca dyrektora ds. sprawach naukowych w Deutsches Polen-Institut w Darmstadt; wykładowca na Technicznym Uniwersytecie w Darmstadt oraz na Technicznym Uniwersytecie w Dreźnie. Główne dziedziny zainteresowania: Stosunki polsko-niemieckie w przeszłości i teraźniejszości, historia kultury Gdańska i Pomorza, historia idei, historia Polski w XIX-XXI w., historia Polaków w Niemczech.

 

 

Agnieszka Jeran – Członkini zespołu badawczego
E-mail: jeran@amu.edu.pl

Socjolog i towaroznawca, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Kierownik i uczestnik projektów badawczych m.in. poświęconych kulturze, społeczeństwu informacyjnemu i obywatelskiemu, wolontariatowi i pracy. Interesuje się metodologią badań społecznych.

 

 

 

 

Marcin Poprawski – Członek zespołu badawczego
E-mail: marcin.poprawski@amu.edu.pl

Pracownik Instytutu Kulturoznawstwa UAM w Poznaniu, współtwórca i koordynator centrum badawczego Regionalne Obserwatorium Kultury UAM, od 2006 roku wykładowca Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, w latach 2013 – 2017 wiceprezes europejskiej sieci akademickiej ENCATC, od 2016 r. prodziekan Wydziału Nauk Społecznych UAM, ekspert Związku Miast Polskich. W pracy badawczej zajmuje się obszarami zarządzania w instytucjach kultury i dziedzictwa, organizacjach kulturalnych i kreatywnych, polityki kulturalnej, rozwoju publiczności, estetyki organizacyjnej, miejskiej kulturalnej sfery publicznej.

 

Łukasz Kumięga – Członek zespołu badawczego
E-mail: l.s.kumiega@gmail.com

Germanista, językoznawca, dyskursolog, były stypendysta w projekcie „Migranci z Polski w Niemczech – aspekty kulturowe”, adiunkt w Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych Politechniki Śląskiej. Jego zainteresowania badawcze dotyczą: krytycznej analizy dyskursu, analizy dyspozytywu, komunikacji międzykulturowej i aktualnie dyskursu edukacyjnego w kontekście migracji.

 
 
 

Martyna Plucińska-Nowak – Członkini zespołu badawczego
E-mail: martyna.plucinska-nowak@amu.edu.pl

Socjolożka i absolwentka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uwagę badawczą kieruje na kwestie integracji społecznej, polityki społecznej, negocjowalności ładu społecznego, jednak w sposób szczególny interesują ją zagadnienia związane z niewładczymi sposobami rozwiązywania konfliktów i sporów. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z poznańskim oddziałem Polskiego Centrum Mediacji, z Wielkopolskim Obserwatorium Integracji Społecznej, z Instytutem Zachodnim w Poznaniu, z organizacjami pozarządowymi i agencjami badawczymi. Aktywnie działa na rzecz popularyzacji oraz profesjonalizacji mediacji w Polsce, prowadzi w tym obszarze pogłębione badania społeczne.