Działania w projekcie

W ramach proponowanego projektu przeprowadzone zostały badania następującymi metodami i technikami badawczymi:

  1. Analiza danych zastanych oraz literatury przedmiotu – kwerendy w  bibliotekach i instytucjach zajmujących się problematyką migracji.
  2. Sondaż internetowy – ilościowe badanie uczestnictwa kulturalnego migrantów z Polski w Niemczech w celu dokonania diagnozy ich uczestnictwa kulturalnego. Wielkość próby: N=1500. Kwotowy dobór próby opracowany w oparciu o kryterium miejsca zamieszkania respondenta (kraj związkowy) i długość czasu pobytu.
  3. Studia przypadków gospodarstw domowych migrantów z Polski w Niemczech w zakresie użytkowania mediów i uczestnictwa w kulturze oraz recepcji działalności instytucji polskiej kultury i ich przekazów. W ramach strategii studium przypadku zastosowane zostały indywidualne wywiady pogłębione i dzienniki budżetu czasu. Wielkość próby N=21 gospodarstw domowych. Dobór celowy w oparciu o kryterium maksymalnego zróżnicowania wg kraju związkowego i długości pobytu członków gospodarstwa domowego w Niemczech.
  4. Wywiady pogłębione z lokalnymi działaczami (przedstawicielami niemieckich i polskich instytucji kulturalnych oraz odpowiedzialnych za wspieranie działalności kulturalnej w wybranych lokalizacjach), na temat oceny uwarunkowań prowadzenia działalności kulturalnej – w tym skierowanej do migrantów z Polski w Niemczech, oceny działalności polskich instytucji kultury w Niemczech ich oferty oraz czynników na nie wpływających. Liczba wywiadów: N=28. Dobór celowy (wywiady w wybranych lokalizacjach w różnych krajach związkowych, analogicznych do lokalizacji gospodarstw domowych objętych studiami przypadku).
  5. Kwerenda, stworzenie korpusu materiałów i analiza treści zgromadzonych materiałów pochodzących z niemieckiej prasy ogólnokrajowej i lokalnej, pod kątem obecności doniesień o wydarzeniach kulturalnych promujących polską kulturę (polskich twórców, polskich wykonawców) w Niemczech. Dobór celowy czasopism (łącznie 5 tytułów, w tym 2 tytuły ogólnokrajowe oraz po 1 tytule lokalnym z wybranych krajów związkowych) i okresów analizy (łącznie 4 roczniki).